Логотип сайту «Прадідівська слава»
Версія для друку
Стрічка новин (RSS)
Лист на сайт Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи.

Собор Преображення

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

Спасо-Преображенський собор

Собор є архітектурною домінантою історичного центру міста.

Будівлю за проектом, розробленим видатним російським зодчим А.Захаровим у 1806 р., зведено в 1830-1835 рр. (після смерті автора). За даними досліджень, для будівництва використано проект Андріївського собору в Кронштадті, збудованого в 1806-1816 рр. Собор споруджено на місці фундаментів недобудованого собору, запроектованого К.Геруа в 1787 р. Малювання в інтер’єрі виконали академіки С.Безсонов, В.Сазонов, М.Теребньов. Споруда витримала землетрус 1888 р.; у роки війни 1941-1945 рр. була зруйнована верхня частина дзвіниці (нині відбудована). Реставраційні роботи здійснені в 1975 р.

Собор – хрещато-баневий, одноверхий, з триярусною дзвіницею зі шпилем над притвором. До квадратного в плані основного об’єму з заходу прилягає видовжена нава з притвором. У середохресті розташовані чотири пілони, що тримають систему склепінь і сферичну баню на світловому підбаннику. Наву перекрито коробовими склепіннями. Матеріал стін – цегла, фасади потиньковані, двосхилі дахи та баня вкриті покрівельним залізом.

Собор побудований у формах ампіру. Його фасадам властива класицистична стриманість, монументальність. Стіни прорізані прямокутними вікнами з надвіконними фільонками. Головний вхід на західному фасаді та входи південного й північного фасадів акцентовані шестиколонними портиками іонічного ордера з трикутними фронтонами. Стіни рустовані. Високий шпиль дзвіниці відіграє важливу роль як силуетна та висотна домінанта.

У вирішенні цілісного за характером внутрішнього простору підкреслено висотне розкриття центральної частини, а також оздоблення її та хорів малюваннями.

Собор є однією з найвиразніших монументальних церковних споруд України 1-ї половини XIX ст.

О.І.Тищенко

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 98.

Вкладені елементи

Загальний вигляд
Загальний вигляд
План
План

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

© 1975 – 2018 М.Жарких (ідея, технічна підтримка, частина наповнення)

Передрук статей із сайту заохочується за дотримання
умов використання

Сайт живе на

Число завантажень : 289

Модифіковано : 17.02.2012

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter.